Yoeri Guepin

Hogeschool voor de Kunsten Utrecht

Vysoká umělecká škola, Utrecht

NLD


*, NLD

CV: 

Série záznamů z performance Attempt 1–6 (2010) Yoeri Guepina zobrazuje autorovy akrobatické sekvence se stoličkou.V části Attempt 1 se pokouší umístit stoličku na kolmou plochu zdi a sednout si na ní. Chvílemi se jeho snahy jeví vážné performance, testující hranice vlastních fyzických možností, v zápětí jsou to spíše absurdní, improvizované a zábavné jednominutové sochy.
Mírně posunutá realita vymykající se z rukou vzniká i v dalších potenciálně performativních pracích, jakými jsou v skleněné vitríně nastražené zlaté, zdánlivě autenticky nastříhané nehty, či na zemi pohozená paruka s vlasovou jehlou; skalp je prezentovaný jako autoportrét umělce.
V pozadí autorovy tvorby je aktuální problém nudy. Nezabývá se jím však jako pasivním stavem. Potenciál nudy vnímá jako možný aktivizující element. Prostřednictvím nudy cizeluje čistou kreativitu, oproštěnou od postraních motivací, zaujatých názorů, či determinujících konceptů. Avšak i možnosti banální činnosti a čiré, neangažované tvořivosti nakonec směřují k definici umění a života jako aktivity.
Mira Keratová